Про Третейський суд
Постійно діючий третейський суд при громадській спілці «Клуб адвокатів» (скорочено – Третейський суд) утворено відповідно до законів України «Про третейські суди», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та Статуту громадської спілки «Клуб адвокатів», затвердженогопозачерговою Конференцією ГС «Клуб адвокатів» (протокол від 30.06.2021 № 1/2021).
Третейськими суддями, що обрані до Списку третейських суддів постійно діючого третейського суду при громадській спілці «Клуб адвокатів», є виключно висококваліфіковані правники (адвокати), які мають багаторічний досвід участі у цивільних і господарських справах будь-якої складності, а також незаплямовану репутацію принципових і порядних фахівців як у правничому середовищі, так і у середовищі своїх клієнтів.
Необхідність створення Третейського суду обумовлена критичною перевантаженістю судів, особливо тих, які розглядають цивільні справи, а також загальною втратою суспільством довіри до судової гілки влади.
Між тим, Третейський суд не відноситься до системи судоустрою України, а є лише способом реалізації права особи, передбаченого ч. 6 ст. 55 Конституції України, згідно із якою кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Конституційний Суд України в абз.абз. 2, 3 підп. 3.1 п. 3, абз. 5 п. 4 свого рішення від 10.01.2008 № 1-рп/2008 у справі № 1-3/2008 зазначив, що гарантуючи судовий захист з боку держави, Основний Закон України водночас визнає право кожного будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Це конституційне право не може бути скасоване або обмежене.
Одним із способів реалізації права кожного будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань у сфері цивільних та господарських правовідносин є звернення до третейського суду (абз. 1 п. 5 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України у справі про виконання рішень третейських судів від 24.02.2004 № 3-рп/2004). Відповідно до чинного законодавства підвідомчий суду загальної юрисдикції спір у сфері цивільних і господарських правовідносин може бути передано його сторонами на вирішення третейського суду, крім випадків, встановлених законом.
Третейський розгляд спорів сторін у сфері цивільних і господарських правовідносин – це вид недержавної юрисдикційної діяльності, яку третейські суди здійснюють на підставі законів України шляхом застосування, зокрема, методів арбітрування. Здійснення третейськими судами функції захисту є здійсненням ними не правосуддя, а третейського розгляду спорів сторін у цивільних і господарських правовідносинах у межах права, визначеного ч. 6 ст. 55 Конституції України.
Вирішення Третейським судом спорів, що виникають між сторонами у цивільних та господарських правовідносинах є швидким та ефективним способом порушених чи оспорюваних прав або охоронюваних законом інтересів позивача, т.я. рішення Третейського суду є підставою для видачі виконавчого документа (виконавчого листа або наказу), які підлягає примусовому виконанню у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Здійснення третейського розгляду у Третейському суді здійснюється згідно із Регламентом постійно діючого третейського суду при громадській спілці «Клуб адвокатів» (скорочено – Регламент), затвердженим розпорядженням Президента ГС «Клуб адвокатів» від 22.08.2023 № 22-08-23-1.
За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 10 Регламенту юридичні та/або фізичні особи, а також адміністратор за випуском облігацій, який діє в інтересах власників облігацій відповідно до положень Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», мають право передати на розгляд третейського суду будь-який спір, який виникає з цивільних чи господарських правовідносин, крім випадків, передбачених законом.
Спір може бути переданий на розгляд третейського суду за наявності між сторонами третейської угоди, яка відповідає вимогам Закону України «Про третейські суди».
Відповідно до ст. 11 Регламенту Третейський суд, в порядку передбаченому Законом України «Про третейські суди» і Регламентом, може розглядати будь-які справи, що виникають із цивільних та господарських правовідносин, за винятком:
- справ у спорах про визнання недійсними нормативно-правових актів;
- справ у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні та виконанні господарських договорів, пов’язаних із задоволенням державних потреб;
- справ, пов’язаних з державною таємницею;
- справ у спорах, що виникають із сімейних правовідносин, крім справ у спорах, що виникають із шлюбних контрактів (договорів);
- справ про відновлення платоспроможності боржника чи визнання його банкрутом;
- справ, однією із сторін в яких є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт під час здійснення ним владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, державна установа чи організація, казенне підприємство;
- справ у спорах щодо нерухомого майна, включаючи земельні ділянки;
- справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення;
- справ у спорах, що виникають з трудових відносин;
- справ, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, пов’язаних із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цих товариств;
- інших справ, які відповідно до закону підлягають вирішенню виключно судами загальної юрисдикції або Конституційним Судом України;
- справ, коли хоча б одна із сторін спору є нерезидентом України;
- справ, за результатами розгляду яких виконання рішення третейського суду потребуватиме вчинення відповідних дій органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими чи службовими особами та іншими суб’єктами під час здійснення ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень;
- справ у спорах щодо захисту прав споживачів, у тому числі споживачів послуг банку (кредитної спілки).
Спір, який відноситься до юрисдикції господарського суду, може бути переданий сторонами на вирішення третейського суду, крім:
- спорів про визнання недійсними актів, спорів про державну реєстрацію або облік прав на нерухоме майно, прав інтелектуальної власності, прав на фінансові інструменти, а також спорів, що виникають при укладанні, зміні, розірванні та виконанні договорів про публічні закупівлі з урахуванням частини 2 статті 22 Господарського процесуального кодексу України;
- спорів, передбачених пунктами 2, 3, 7-13 частини 1, пунктами 2, 3, 6 частини 2 статті 20 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням частини 2
статті 22 Господарського процесуального кодексу України;
- інших спорів, які відповідно до закону не можуть бути передані на вирішення третейського суду або міжнародного комерційного арбітражу.
Справи окремого провадження не можуть бути передані на розгляд третейського суду.
Якщо Ви втратили довіру до загального суду та бажаєте швидко і ефективно вирішити свій цивільний чи господарський спір, тоді фахівці Третейського суду чекають на Вас.
З питань надання інформації про діяльність Третейського суду звертайтесь за телефоном або на адресу електронної пошти, що вказані нижче.
Ми працюємо для Вас!
Контакти Третейського суду
02160, м. Київ, просп. Соборності, буд. 15/17
+38 063 390 44 64